logo
Úvod
Hotel Partizán

Hotel Partizán **** – Tále,
modernizácia, dostavba, stavebné úpravy
Tále, Bystrá 108

Autor architektonického riešenia: Ing. arch. Albert Mikovíny
Projektanti architektonickej časti: Ing. arch. Albert Mikovíny, Ing. Ján Piliar
Projektant - statika stavby: Ing. Pavol Hubinský
Hlavný zhotoviteľ: Stavoindustria HSV, s. r. o.
Hlavný stavbyvedúci: Peter Hlinka
Stavebník: Hotel Partizán, s. r. o.
Dozorná činnosť: Ing. Libor Spišák, Ing. Robert Bíro
Celkové investičné náklady bez DPH: 7,1 mil. €, 40 % z podporných fondov EÚ, 60 % súkromná investícia
Stavebné náklady bez DPH: 4,6 mil. €
Lehota výstavby: 05/2010 – 10/2011

Foto: Ing. Martin Vácha

1. PP - bazénové priestory: 38 ľudí, SPA samostatná časť: 11 ľudí, zastavaná plocha SPA – 288 m2. Medziposchodie: masáže - 5 ľudí. 1. NP - saunové priestory: 45 ľudí, lovecká sála: 54 stoličiek, reštaurácia: 140 stoličiek, salónik pri reštaurácii: 17 stoličiek, kaviareň - priestor k Lobby: 14 stoličiek.

2. NP - kongresové priestory - konferenčka 1: 200 miest, konferenčka 2: 70 miest, konferenčka 3: 80 miest, konferenčka 4: 16 miest, konferenčka 5: 16 miest, salónik za registráciou: 10 miest. Nadstavba lôžkovej časti - počet ubytovacích podlaží: 2 NP, úžitkové plochy: 2.180,96 m2, počet izieb v novej časti 5., 6., a 7. NP: 25, počet nových apartmánov: 8, lôžková kapacita: 68 lôžok, lôžková kapacita hotela po rekonštrukcii: 203 lôžok.

Hotel Partizán sa nachádza v rekreačnej lokalite Tále v k. ú. obce Horná Lehota. Na lúčnych priestoroch, južne pod hotelom, je 18-jamkové golfové ihrisko, v jeho susedstve areál kúpaliska a pod kúpaliskom sú roztrúsené skupiny bungalovov. V západnom smere od hotela je Hotel Stupka s vonkajšími športoviskami. V tesnom kontakte so vstupom do areálu hotela je autobusová zastávka. Od hotela vychádza niekoľko dôležitých turistických trás v smere na Krpáčovo, Dolnú Lehotu alebo v smere na Mesiačik, Kosodrevinu a Chopok. Hotel bol postavený v prvej polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia. Terajší objekt je trojtrakt lôžkovej časti. K nemu patrí nižšia časť priestorov reštaurácie a nočného baru. Súčasné potreby hotela spĺňa rozšírenie kongresových kapacít na 2. NP prístavbou a prestavbou terajšieho konferenčného bloku sústavou niekoľkých vzájomne prepojiteľných konferenčných miestností, ktoré je možné aj variabilne predeľovať na menšie salóniky. Na 1. NP je hotelová reštaurácia a na mieste terajšej kongresovej sály saunový svet ako súčasť wellness. Na 1. PP je bazén. V prednej časti pod terasami pred reštauráciou je SPA s masážnymi a kozmetickými bunkami. Na západnom okraji sú dva kurty pre squash.

Stavebno-konštrukčné riešenie: Obvodové murivo je murované z tehloblokov s priteplením minerálnou vlnou. V niektorých častiach sú na obvode aj železobetónové steny s exteriérovým zateplením. Fasáda je kombinovaná kontaktným zatepľovacím systémom. Niektoré steny sú obložené drevom smreka s voskovo-olejovou lazúrou s UV filtrom. Okenné výplne sú trojsklá v hliníkovom ráme. Použité sú veľkorozmerové zasklenia hliníkových fasádnych systémov. Nové stropné dosky a výťahové jadrá sú železobetónové. Strešná krytina je povlaková z PVC, v prevažnej miere zasypaná štrkovým zásypom. V časti nadstavby lôžkového traktu je použitý hliníkový plech. Pri prestavbe a nadstavbe ubytovacieho traktu bol použitý systém zavesených drevených balkónov.

Rekonštrukcia stavby pozostávala najmä z nadstavby a prístavby. Nadstavbami sa zvýšilo zaťaženie na pôvodné nosné konštrukcie a základov. Tesnými prístavbami boli ovplyvnené pôvodné konštrukcie, základy a okolitý terén. Hotel je v najvyššom pásme zaťaženia snehom, čo má vplyv najmä na strešné konštrukcie s väčším rozpätím a konzolovité vyloženie striech. Zosilňovali sa pôvodné oceľové konštrukcie pre zvýšenie ich únosnosti a zmenšenie deformácií, podchytávali sa pôvodné základy a nové pri prístavbe sú na mikopilótach, stabilizovali sa steny výkopov striekaným betónom a klincovaním, použila sa technológia tryskovej injektáže Soilcrete, zosilňovanie železobetónových stĺpov a stien opasovaním oceľovou konštrukciou, železobetónových trámových stropov uhlíkovými lamelami, v konštrukcii nových drevených balkónov boli použité typové oceľové tiahla, kotvenie - lepené kotvy a mechanické kotvy.

Použitý obklad je kameň, tešínsky pieskovec, - drevené obklady a prvky, smrek, - kontaktný zatepľovací systém omietkou, - strešná krytina povlaková so štrkovým zásypom a nad lôžkovou časťou je krytina zo sivého hliníkového plechu. Presklenia vonkajších výplní otvorov trojsklom v hliníkových systémových rámoch.

Hlavným zdrojom tepla na vykurovanie hotela, prípravy teplej vody, krytia tepelných potrieb vzduchotechnických zariadení a bazénových technológií je tepelné čerpadlo vzduch/voda pre inštaláciu v exteriéri, v ultra tichom vyhotovení. Všetky tepelné spotrebiče sú nízkoteplotné. Vykurovanie dotknutých priestorov je väčšinou teplovodným podlahovým vykurovaním, doplneným vykurovacími telesami.

Vytlačiť
  • Nezatriedené (0)
  • Architektúra (0)
  • Stavby (0)
  • Rozhovor (0)
  • Konferencia (seminár) (0)
  • Veľtrh (výstava) (0)
  • Súťaže (0)
  • Kontakt
  • O nás
  • Knihy
  • Časopis ARCH
  • Časopis EUROSTAV
  • Konferencie ES
  • Cena VISIO 2020
  • 2014/2015
  • 2017
  • Služby
  • Inzercia
  • Ochrana osobných údajov
  • DETI A ARCHITEKTÚRA 2018
  • Realizácia Fusion IS, s.r.o.