Poznáme víťaza CENY ARCH 2015

Peter Rakšány, foto: Blanka Golejová   

Mladí slovenskí architekti prinášajú do slovenskej architektúry nové impulzy

Dôkazom je aj tohtoročný laureát Ceny ARCH 2015, ktorý bol slávnostne vyhlásený vo štvrtok 5. novembra večer v Moyzesovej sieni v Bratislave. Slávnostného večera sa zúčastnilo takmer 250 pozvaných hostí najmä z radov architektov a odbornej verejnosti. Laureátom Ceny ARCH 2015 na základe verdiktu odbornej poroty sa stal Dom pri jazere v Jakubove, ktorý je dielom ateliéru de Raxa and associated architects / Peter Rakšány, Marián Rímeš, Patrícia Schafferová, Dezider Rakšány.

O udelení Ceny ARCH 2015 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Jakub Cigler (Česká republika), Dean Lah (Slovinsko), Imrich Pleidel a Norbert Šmondrk (Slovensko) v dňoch 9. – 11. septembra 2015. Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu, a na základe osobnej obhliadky všetkých 10 nominovaných diel rozhodla o laureátovi. V konkurencii 10 diel získal v jej 18. ročníku prestížnu Cenu ARCH rodinný dom, ktorého investorom bol samotný architekt, ktorý si dom staval pre seba. Porota ocenila najmä komplexnosť diela, ako aj atypické, ale kvalitné interiérové riešenie.

Z hodnotenia poroty:

Jakub Cigler:

Dům v Jakubově je naprosto ojedinělý z mnoha hledisek. Proto mne zasáhl ze všech staveb nejvíc. Já bych tam moc rád bydlel, ale hlavně mne tento dům vyprovokoval k jinému myšlení. Jako architektovi i jako klientovi mi to něco přineslo.

Dean Lah:

V tomto dome som sa cítil  skvele, všetko bolo spracované dokonale. Sú tam niektoré veľmi pekné atypické interiérové riešenia. Je to niečo, ako keď navrhnete nejaký jednoduchý obal a požiadate niekoho, aby to zariadil podľa vašich predstáv. Našťastie ten niekto bol architekt, ktorý to robil pre seba. To je pre mňa hlavnou výhodou tohto domu, pretože to je kvalitná umelecká práca. Majiteľ je architekt.

Andrea Bacová:

V prípade tohto domu je to proklamácia osobného názoru architekta a je veľmi sympatické, že projekt i realizáciu dotiahol do takej komplexnosti a homogénnosti a ukázal úplne nový prístup k tejto téme. Ten dom bol proste dobrý ako celok a detaily s ním nesmierne harmonizovali. 

Imrich Pleidel:

Z Domu pri jazere som mal pocit, že je úprimný. Úprimný v koncepcii, vo vnútornom riešení, v komunikácii navonok atď. Je to poctivé riešenie od A po Z. Nie je ani nafúknuté do nejakej pózy. Posúva to istým spôsobom poznanie a uvidíme, ako to bude fungovať ďalej. Veľmi sa mi pozdávalo aj to, že autor sa snažil používať materiály z regiónu, prípadne ich aj recyklovať. Bolo to tak myslené a naozaj aj spravené.

Norbert Šmondrk:

Dom pri jazere pôsobil ucelene, aj keď to ucelené nie je, bolo to komplexné, aj keď to komplexné nie je... Hoci mám rád stavebne dotiahnutý detail, ktorý pre klienta nemôžeš neurobiť, tuto si to architekt mohol dovoliť, keďže to robil pre seba. A tu mi to aj z tohto dôvodu nevadilo.

O Cene ARCH

Cena ARCH je prestížnou cenou za architektúru, od roku 1998 udeľovanou mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý už takmer desať rokov vydáva Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o. Založený bol v roku 1995 a tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku.

Zámerom Ceny ARCH je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii a propagácii smerom k širokej verejnosti. Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.

10 diel, ktoré boli nominované v 18. ročníku Ceny ARCH:

  • Rodinný dom DD, Prešov-Vydumanec (zerozero / Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Gabriel Boženík, Silvia Šillová) 
  • Dom pri jazere, Jakubov (de Raxa and associated architects / Peter Rakšány, Marián Rímeš, Patrícia Schafferová, Dezider Rakšány)
  • Rodinný dom, Břeclav (ksa_studeny / Ján Studený, Maroš Bátora, spolupráca: Laco Bartko, Pavel Mejtský, Ján Miškov)
  • Elektrárňa – rekonštrukcia industriálnej pamiatky, Piešťany (Michal Ganobjak, Vladimír Hain, Martin Paško, Zuzana Zacharová)
  • Byty Villinki, Bratislava-Karlova Ves (PMArchitekti / Peter Moravčík, spoluautori: Compass / Juraj Benetin, Matej Grébert, Miroslav Čatloš)
  • Komplexná pamiatková obnova vodárne, Palárikovo (PAMARCH / Peter Hudák) 
  • Administratívna budova STRÁŽE, Zvolen (coolstock / Anita Stanková, Igor Salcer, Lukáš Šíp, Jozef Lulkovič)
  • Rekonštrukcia vidieckeho domu, Jabloňovce (ATELIER11 / Martin Mihály, Matej Mihalič, spolupráca: ad-collegium / Katarína Lupták)
  • Obytný súbor Svornosť, Bratislava-Podunajské Biskupice (ALEXY & ALEXY / Andrej Alexy, Štefan Rafanides, spolupráca: Martin Bujna, Lukáš Orihel, Michal Pršo)
  • Polyfunkčný objekt Nový háj, Bratislava-Petržalka (Architekti Šebo Lichý / Igor Lichý, Drahan Petrovič, Tomáš Šebo, Emanuel Zatlukaj, spolupráca: Katarína Kollárová-Uhnáková, Peter Novotný)

 

konateľka Vydavateľstva Eurostav Darina Lalíková, šéfredaktorka časopisu ARCH Andrea Bacová,

moderátor večera Ľubomír Bajaník, foto: Blanka Golejová

Dom pri jazere, Jakubov, foto: archív autorov

pohľad do Moyzesovej siene počas vystúpenia Ingrid Bezákovej,

foto: Blanka Golejová


          


Vytlačiť